THE 31ST FUSELIER BATTALION

1945

 

 

SHORT HISTORY

 

The 31st Fuselier Battalion was raised at Namur, Belgium, on April 4, 1945.

On August 7, 1945 the battalion was attached to the 17th Fuselier Brigade.

The battalion delivered guard detachments for several P.O.W. camps in Belgium.

View on the P.O.W. camp of Zwartberg, Belgium,
where the 31st Fuselier Battalion performed guard duties.

The battalion was disbanded on March 31, 1946.

Commanding officers :
Major JACQUES from the beginning until December 15, 1945,
Major ROBA from December 15, 1945 until disbandment.

 

FORMATION BADGE

 

A heraldic yellow lion facing to the left, on a black shield, with a turned upside down red capital "Y",
the whole on a yellow shield with black border.

Formation badge of the 31st Fuselier Battalion.